Magazinul de Muzica
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Magazinul de Muzica

Magazin de instrumente muzicale si accesorii
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Boxe pentru local

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
topsic
user
user
topsic


Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/04/2009

Boxe pentru local Empty
MesajSubiect: Boxe pentru local   Boxe pentru local Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 4:23 am

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce fel de boxe ar fi bune pentru o sala de maxim 40 mp
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 30/03/2009
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Boxe pentru local Empty
MesajSubiect: Re: Boxe pentru local   Boxe pentru local Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 4:35 am

Foarte important este sa specificati urmatoarele lucruri
-dimensiunea exacta a salii,lungime,latime,inaltime
-daca are sau nu bariere in calea sunetului,gen stalpi la jumatate rotunzi sau patrati
-cateva detalii despre acustica salii(daca are sau nu rezonanta)
-care este destinatia salii
-daca se vrea sonorizare ambientala sau pentru petreceri
Asta in cazul in care sala va apartine.Daca doriti un sfat referitor la o sonorizare pentru petreceri in sali de maxim 40 metri patrati este foarte important,cu aproximatie sa specificati si bugetul.Asa o sa primiti un sfat cat mai bun pentru un raport calitate pret optim
Sus In jos
http://www.magazinuldemuzica.ro
topsic
user
user
topsic


Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/04/2009

Boxe pentru local Empty
MesajSubiect: Re: Boxe pentru local   Boxe pentru local Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 11:49 pm

Admin a scris:
Foarte important este sa specificati urmatoarele lucruri
-dimensiunea exacta a salii,lungime,latime,inaltime
-daca are sau nu bariere in calea sunetului,gen stalpi la jumatate rotunzi sau patrati
-cateva detalii despre acustica salii(daca are sau nu rezonanta)
-care este destinatia salii
-daca se vrea sonorizare ambientala sau pentru petreceri
Asta in cazul in care sala va apartine.Daca doriti un sfat referitor la o sonorizare pentru petreceri in sali de maxim 40 metri patrati este foarte important,cu aproximatie sa specificati si bugetul.Asa o sa primiti un sfat cat mai bun pentru un raport calitate pret optim

Nu stiu sigur dimensiunea salii insa nu sunt bariere in calea sunetului, destinatia salii e pt petreceri (cumetrii, majorate)
Sus In jos
topsic
user
user
topsic


Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/04/2009

Boxe pentru local Empty
MesajSubiect: Re: Boxe pentru local   Boxe pentru local Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 11:51 pm

topsic a scris:
Admin a scris:
Foarte important este sa specificati urmatoarele lucruri
-dimensiunea exacta a salii,lungime,latime,inaltime
-daca are sau nu bariere in calea sunetului,gen stalpi la jumatate rotunzi sau patrati
-cateva detalii despre acustica salii(daca are sau nu rezonanta)
-care este destinatia salii
-daca se vrea sonorizare ambientala sau pentru petreceri
Asta in cazul in care sala va apartine.Daca doriti un sfat referitor la o sonorizare pentru petreceri in sali de maxim 40 metri patrati este foarte important,cu aproximatie sa specificati si bugetul.Asa o sa primiti un sfat cat mai bun pentru un raport calitate pret optim

Nu stiu sigur dimensiunea salii insa nu sunt bariere in calea sunetului, destinatia salii e pt petreceri (cumetrii, majorate)

AAaa si de buget nu stiu ce sa zic, ideea e ca nu prea stiu care sunt preturile si ce este bun, sunt incepator, dar o suma de bani pe care asi cheltuio ar fi 1500 E
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 30/03/2009
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Boxe pentru local Empty
MesajSubiect: Re: Boxe pentru local   Boxe pentru local Icon_minitimeJoi Apr 02, 2009 3:18 am

Din 1500 euro se pot face destule configuratii satisfacatoare.Una de viitor arata cam asa
-2 bucati boxe RCF ART 315 300w rms,15 toli basul,1tol inalta
http://www.magazinuldemuzica.ro/RCF-ART-315-_-274.html inseamna 1100 euro aproximativ
-amplificatorul recomandat ca si calitate -pret-fiabilitate Phonic MAX 1500
http://www.magazinuldemuzica.ro/PHONIC-PH-MAX-1500-_-21449.html inca 300 euro
Recomandam acest amplificator in detrimentul celor produse de firma Thomann, T Amp.Garantia se executa in tara in caz de defectiuni,si foarte important,in perioada cat produsul sta la garantie,clientul primeste un alt amplificator provizoriu.Numai puterile produse de firma Phonic,RCF si Yamaha beneficiaza de aceasta facilitate.In cazul in care o putere T Amp se strica,aceasta trebuie sa mearga in Germania pentru service si chiar daca noi efectuam gratuit serviciul acesta pentru client,timpul de asteptare este mare.
-mixerul,daca se da muzica,nu se canta live BEHRINGER DJX700
http://www.magazinuldemuzica.ro/BEHRINGER-DJX700-PRO-MIXER-_-5937.html
Mai trebuiesc stative,cablurile aferente,care la o configuratie cu RCF le primesti cadou la Magazinul de Muzica. Deci in jur de 1600 euro rezulta un sunet bun,de calitate. Pentru inbunatatire in viitor mai trebuie cumparata o boxa bass activa. Observi ca cele mai scumpe produse sunt boxele.Din experienta,stiu foarte multi clienti care au mers pe configuratii mai bogate dar din boxe mai slabe.In 90% din cazuri dupa un an au schimbat tot sunetul pierzand destul de mult la revanzare.Este de indicat,in masura posibilitatilor sa se mearga pe calitate,pentru ca asa cum stim ,calitatea castiga in timp prin fiabilitate.
Sus In jos
http://www.magazinuldemuzica.ro
marcel
user
user



Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 17/08/2009

Boxe pentru local Empty
MesajSubiect: Re: Boxe pentru local   Boxe pentru local Icon_minitimeLun Aug 17, 2009 4:31 pm

mi se par cam scumpe RCF-urile alea.
pentru 300w in plastic.

mai degraba as recomanda astea:
MAG - MD 534 15 TOLI 450W
http://www.magazinuldemuzica.ro/produse.php?item=1166

incinta de lemn, inalte bune, 450W RMS

are un amic d-astea, vreo 4 bucati si 2 basi parca.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Boxe pentru local Empty
MesajSubiect: Re: Boxe pentru local   Boxe pentru local Icon_minitime

Sus In jos
 
Boxe pentru local
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Microfon pentru inregistrari
» Propunere pentru Forum
» Sistem pentru Karaoke
» Amp-uri sau Sistem de boxe ?
» Placa de sunet pentru inregistrari

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Magazinul de Muzica :: Boxe :: Cereti un sfat la Magazinul de Muzica-
Mergi direct la: