Magazinul de Muzica
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Magazinul de Muzica

Magazin de instrumente muzicale si accesorii
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cat de bune sunt filtrele?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
laurocontis65
user
user
laurocontis65


Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 02/05/2009
Varsta : 58

cat de bune sunt filtrele? Empty
MesajSubiect: cat de bune sunt filtrele?   cat de bune sunt filtrele? Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 4:34 am

poate ma lamureste si pe mine cineva de ce mi s-a dus un rcf N450 avand filtru Monacor DN 1218?????
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 30/03/2009
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

cat de bune sunt filtrele? Empty
MesajSubiect: Re: cat de bune sunt filtrele?   cat de bune sunt filtrele? Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 1:48 pm

Practic sunt multe cauze posibile.Filtrul ca si ansamblu in sine are functia de separare a frecventelor,ceea ce face de exemplu sa nu ajunga frecvente de joase in difuzorul de inalta.Arderea inaltei,care in cazul tau este RCF,adica o firma la care inaltele cedeaza foarte greu,tine strict de reglajele celui care sonorizeaza.Astfel daca se da un volum exagerat de mare,sau se folosesc instrumente de suflat sau viori,cu reglaje necontrolate,inalta se arde.Tocmai de aceea nici o inalta din lume nu are garantie.Se mai poate arde inalta si daca se face brusc o microfonie foarte puternica.In cazul tau este o boxa pe care tu ai contruit-o,dar sa sti ca se ard inaltele si la boxele facute de fabrica.De exemplu la sistemul Dynacord XA2,sistem folosit la manele in general,in timpul verii se vand saptamanal in jur de 10 kituri de reparatie.Un alt fenomen intalnit la cei care dau muzica mecanica la petreceri este calitatea proasta a pieselor,in general mp3 folosite.Astfel se pune o piesa ,prost comprimata sau inregistrata ,care suna infundat,fara inalte.Evident ca repede se baga mana in reglaje si se pluseaza mult inalta pentru a suna bine.Urmatoarea piesa vine brusc cu foarte multe inalte din inregistrare si gata bucuria.Solutia? Trebuie invatat ca butoanele de volum merg si in jos,nu numai in sus.
Sus In jos
http://www.magazinuldemuzica.ro
Dj_Marcellino




Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 05/05/2009

cat de bune sunt filtrele? Empty
MesajSubiect: Re: cat de bune sunt filtrele?   cat de bune sunt filtrele? Icon_minitimeMar Mai 05, 2009 12:15 am

Eu am patit asa cum ai patit tu,doar ca la mine a fost alata problema.In sala unde am fost sa fac sonorizarea nu aveau impamantare si nu stiu cum s-a intamplat,dat imi intra curent in boxa,microfoanele imi curentau si mi s-au dus 2 drivere rcf N450.
Sus In jos
laurocontis65
user
user
laurocontis65


Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 02/05/2009
Varsta : 58

cat de bune sunt filtrele? Empty
MesajSubiect: Re: cat de bune sunt filtrele?   cat de bune sunt filtrele? Icon_minitimeMar Mai 05, 2009 3:19 am

am patit-o si eu si am rezolvat decupland impamantarea de la prelungitorul meu .(am verificat si aveam faza pe firul de impamantare )
Sus In jos
Continut sponsorizat





cat de bune sunt filtrele? Empty
MesajSubiect: Re: cat de bune sunt filtrele?   cat de bune sunt filtrele? Icon_minitime

Sus In jos
 
cat de bune sunt filtrele?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» boxa activa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Magazinul de Muzica :: Boxe :: Filtrul din boxa-
Mergi direct la: