Magazinul de Muzica
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Magazinul de Muzica

Magazin de instrumente muzicale si accesorii
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
mcpaul
user
user



Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 01/04/2009

Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 4:06 am

As vrea sa stiu si yo daca e bun un microfon behringer b-1 pentru a inregistra vocea.....am un mixer Behringer UBB1002.....vreau sa stiu si yo daca este bun pentru ce imi trebuie mie.....vreau sa se auda bine.....ca in studiourile adevarate
Astept parerile voastre
Multumesc frumos!!!!!!!!!!!
Sus In jos
Kony
moderator
moderator
Kony


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 01/04/2009
Varsta : 35
Localizare : Ploiesti

Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Re: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 4:24 am

Microfonul Behringer B-1 este un microfon destul de bunicel avand in vedere faptul ca nu costa foarte mult, dar acum depinde foarte mult ce interfata folositi. Pentru un sunet mai bun trebuie si o interfata audio mai buna ex http://www.magazinuldemuzica.ro/EDIROL-UA-4FX-_-2073.html

Ce interfata audio aveti ?
Sus In jos
mcpaul
user
user



Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 01/04/2009

Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Re: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 4:27 am

pai am interfata audio de la pc....nu stiu ce interfata audio e ...:S
Sus In jos
mcpaul
user
user



Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 01/04/2009

Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Re: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 4:28 am

nu stiu cum se numeste.....oricum vreau sa inregistrez doar cu mixerul si microfonul...dar vreau sa iese cat de cat bine
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 30/03/2009
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Re: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 4:32 am

In principiu mixerul poate fi folosit bine impreuna cu microfonul B1.Are +48v deci poate alimenta microfoane de studio.Calitatea sunetului o sa fie buna pentru inceput,insa odata cu progresul apar pretentiile in masterizare si nevoia de echipamente mai performante.
Sus In jos
http://www.magazinuldemuzica.ro
mcpaul
user
user



Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 01/04/2009

Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Re: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 4:34 am

masterul asta cum se face????:S:S:S:S:S
yo doar vreau sa se auda bine....
Sus In jos
Mihai
user
user



Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 01/04/2009
Localizare : Bucuresti

Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Re: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 5:57 pm

Salut,

E extrem de relativ ce microfon e bun, daca ala te face sa suni ca intr-un studio adevarat sau ca si cum ai trage in baie.
Ce pot sa-ti spun ca in final, pentru a scoate ce e mai bun din tine e sa dai o raita pe la niste studiouri sau magazine audio unde te pot lasa sa incerci cateva microfoane. Normal, tre sa ai niste banuti pusi la ciorap just in case.
Inteleg ca vrei un condenser... hmmm.. aici va fi foarte complicat pentru ca fiecare are soundul lui. In zona asta de pret mai ai tbone-urile care nu suna rau.
Totusi, fiecare microfon are personalitatea lui cu fiecare voce.... ca sa fi sigur testeaza, testeaza, testeaza.... si cand te-ai decis... mai testeaza odata.
Sus In jos
http://www.1creativeproductions.com
cminor
vip
vip
cminor


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 01/04/2009
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti

Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Re: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitimeMier Apr 01, 2009 11:55 pm

"Rezistenta unui lant este data de rezistenta celei mai slabe zale"

Poti cumpara microfon de 10.000 de euro, calitatea inregistrarii va fi execrabila daca vei inregistra prin placa de sunet interna.

Lantul inregistrarii este in general urmatorul:
Microfon > cablu XLR > preamplificator de microfon > cablu > placa de sunet.
daca ai cabluri neecranate poti capta si rusii...
daca nu ai un preamplificator de microfon bun, nu ai preamplificat bine microfonul, rezultat slab.
daca nu ai o placa de sunet buna, conversia analog/digitala slaba > rezultat slab.
Sa nu mai zic de faptul ca poti avea un microfon atat de bun, incat sa capteze din pacate si cainii sau claxoanele de afara ... fara o camera de voci buna, e destul de greu.

Parerea mea este sa iei pentru inceput, o placa de sunet cu preamplificator de microfon incorporat (externa ca poate candva iti va trebui mobilitate)
http://magazinuldemuzica.ro/EDIROL-UA-25-_-2089.html
un microfon de la o firma cat de cat cunoscuta
http://magazinuldemuzica.ro/M-AUDIO-NOVA-_-1727.html
si macar un cablu bun...
ca o paranteza, placa de sunet are si midi si iesire de casti Wink
success.
drunken
Sus In jos
Continut sponsorizat





Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Empty
MesajSubiect: Re: Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea   Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea Icon_minitime

Sus In jos
 
Caut un microfon bun pt. a inregistra vocea
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Microfon pentru inregistrari

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Magazinul de Muzica :: Echipamente inregistrari :: Microfoane pentru inregistrari-
Mergi direct la: